سلام رفیق، اگه داری این مطلب رو میخونی حتما به موتور و سفر با موتور علاقه داری، پیشنهاد میدم کانال یوتویب ما رو ببینی کلی ویدیوی باحال در مورد سفر با موتورسیکلت داریم
کانال یوتیوب

چینی بخریم یا نه؟

بعد از 20.000 هزار کیلومتر سفر با مخمل (اسم موتورمونه) تصمیم گرفتم تا یه نقد در باره این موتور بنویسم. بعد از آونجر 220 سی سی این دومین موتور کروزی هست که سوار شدم ،در ادامه بدون معطلی بریم سراغ نقد و بررسی

اول بگم که چرا فالکون خریدم!؟
چون تامین قطعاتش خوبه و موتور راحتی هست پارسال که سوار شدم می دونستم انجین این موتور اون چیزی نیست که من میخوام ولی متاسفانه ما تو ایران انتخاب دیگه ای نداریم به جز آکویلا که اونم داستان تامین قطعاتش با کویر موتور هست و خیلی گرونه! که به قول پوریا دوستم تعهد کویر برای تامین قطعات مثل تعهد داعش به صلح هست!!(حداقل تو رگال رپتور موتورور با باک بنزین پر تحویلتون میدن) مشکلی که با آونجر داشتیم این بود که برای دو نفر خیلی ضعیف بود.

سفر با موتور سیکلت به خارج از ایران


در این مطلب اصلا قصد نقد و بررسی طراحی ظاهری رو ندارم و یک راست بریم سراغ انجین و کیفیت قطعات
انجین فالکون دارای طراحی آب خنکِ دو سیلندر خطیِ انژکتور با ظرفیت دویست و پنجاه سی سی دارای چهار سوپاپ با طراحی SOHC با ظرفیت یک و هشت لیتر روغن هست.
میشه گفت طراحی ساده ای داره در حدی که فیلتر روغن هم نداره و مثل هوندا و آونجر یک توری آهنربایی برای جذب براده ها قرارداده شده. و بعد از هر بار تعویض روغن میشه تمیزش کرد.
مصرف 3.4 لیتر در شهر و 3 لیتر در خارج شهر در هر صد کیلومتر برای این موتور قابل قبوله.
اولین چیزی که ازش ناامید میشید اینه که چرا فقط نوزده اسب بخار قدرت داره!!! در مقایسه با آکویلا و بنلی که هر دو جفت سیلندر هستند قدرت خیلی پایینی داره و با وزن صد و هفتاد کیلوگرم( با باک خالی ) این قدرت خیلی کم به نظر میاد. البته از موتور کروز نباید انتظار سرعت و شتاب بالایی داشته باشید و اولویت در این موتور ها راحتی سرنشین هست.
بعد از هزار و پانصد کیلومتر مجبور شدم صفحه کلاچ رو عوض کنم چون در سربالایی ها خیلی ضعیف بود (به صورت پیش فرض کارخانه صفحه کلاچ مرغوبی ندارن). و تا الان که 38000 هزار کیلومتر باهاش روندم یک بار دیگه در شمال به علت گرمی هوا و صفحه نا مرغوبی که نمایندگی گمرک در تهران برام نصب کرده بود مجبور به تعویض صفحه کلاچ شدم!
رادیات و فن به خوبی دمای موتور رو کنترل می‌کنه فقط در سربالایی ها و در مسافت های طولانی در حالت دو ترکه با بار وقتی با سرعت بالای صد کیلومتر برونید آمپر میاد بالا که با هزینه 150.000 تومان یک فن دور بالا نصب کردم و مشکل داغ کردن موتور برای همیشه حل شد.
صدای موتور بسیار کمه در حدی که در دنده پنج فقط صدای باد رو می‌شنوید.
چیدمان گیربکس مثل آونجر پنج دنده هست و عملا دنده چهار و پنج هیچ تفاوتی با هم نداره.
ترمز ها با این که برند خاص و معروفی نیستند به خوبی جوابگو هستند، یک نکته مثبت در فالکون اینه که ترمز های جلو جفت دیسک و ترمز عقب تک دیسک هست. طراحی رینگ ها بسیار با کیفیت هست و قابله قبوله.
جنس قطعاتی مثل جاپایی ها و قاب روی باطری و هواکش و به خصوص سیم کشی موتور اصلا در حد این موتور نیست و کیفیت بسیار پاینی داره،اولین بار که چراغ جلو رو باز کردم و سیم کشی موتور رو دیدم خیلی تو ذوقم خورد. دقیقا مثل سیم کشی هوندا صدو بیست و پنج هست و متاسفانه از همون سوکت های بی کیفیت مسی نر و ماده هندا استفاده شده.
جنس کاسه چراغ اصلا مرغوب نیست و انگار با قالب ریخته گری دستی درست شده!!! البته اینم بگم در شب نور دهی چراغها قابله قبوله.
کیلومتر نشانگر سرعت 20 کیلومتر بیستر نشون میده و دور سنج موتور نداره ، یک نکته جالب دیگه برای آمپر بنزین و آمپر آب چراغ تعبیه نشده و در شب ها اصلا قابل مشاهده نیست!!!
فرمان بزرگ و جاپایی های که براش طراحی شده بسیار راحت تر از آونجر هست.
کمک فنر های جلو و عقب بسیار عاالی کار می کنند و فالکون جزو اون دسته موتور های نرم هست.
باک بنزین به ادعای شرکت سازنده چهارده لیتر ظرفیت داره که شخصا بیشتر از 12 لیتر نتونستم بنزین بزنم
علتش هم اینه که پمپ انژکتور رو در وسط باک قرار دادن و چهار لیتر بنزین در انتهای باک قرار میگیره و قابل استفاده نیست.
از نظر هندلینگ خیلی بهتر از آونجر هست و در مواقعی که از بغل کامیون میخواید سبقت بگیرید بر خلاف آونجر تکان های شدیدی احساس نمی کنید . در آب و هوای بارانی هم بر خلاف آونجر که اکثر دوستان میگفتن خیلی سُر میخوره بسیار هندلینگ خوبی داره.
شتاب فالکن از آونجر بهتره و مسلما از آکویلا کمتره، به راحتی می تونید با سرعت صد  کیلومتر در حالت دو ترکه با بار در جاده های کفی باهاش برونید بدون اینکه فشاری به موتور بیاد. در دور های پایین به خصوص دنده سه یکم لرزش در زیر پا احساس میشه ولی هرچی دور موتور رو در دنده پنج ببرید بالا این لرزش کمتر احساس میشه.
زین سر نشتن جلو بسیار نرم و راحته در حدی که انگار رو مبل نشستید!!! و سرنشین عقب هم در فواصل طولانی راحته.

بعد از هر چند هزار کیلومتر زنجیر شل میشه و باید رگلاژ کنید، که اونم با بالا بردن قاب زنجیر مشکلتون حل میشه.

بعد از 11.000 کیلومتر بلبرینگ چرخ عقب خورد شد و مجبور به تعویض شدم که برای اون حجم بار طبیعی هست. و یک بار دیگه در 18.000کیلومتر و بار سوم در 24.000 کیلومتر مجبور به تعویض بلبرینگ چرخ عقب شدم!

کیفیت آبکاری انجین و کمک های جلو بسیار پایین هست در حدی که کمک جلو و قاب در پوش صفحه کلاچ بدون برخورد به جایی پوسته پوسته شدن.

در آخر باید بگم اگه سراغ فالکون میرید باید در محدوده عقل و شعور باهاش برونید و حتما به فکر یه فن دور بالا براش باشید!

نویسنده : کورش علیزاده (موتوتوریست)